GLEN Lagos Nigérie 2010

* * * * * * * * * * * * povídání a fotky z tříměsíční GLEN stáže v Lagosu * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * stories and pictures from a three-month internship in Lagos * * * * * * * *

Dojmy / Impressions

I have never had as many marriage offers as here in Nigeria. And I don’t even have to try hard to get one. It is simple enough. All I have to do is to walk down our street. Men stop me all the time. „Hi, how are you?” It begins every time the same way. Only the amount of conversation after which the proposal comes differs. And it ends differently as well. Sometimes it is just funny, sometimes the men is acts as if he is hurt and sometimes the end might be close to a tragedy.

Ještě nikdy jsem neměla tolik nabídek k sňatku jako v Nigérii. A nemusím se přitom vůbec o nic snažit. Bohatě stačí, abych se prošla naší ulicí. Pánové mě zastavují na každém kroku. „Ahoj, jak se máš?“ Začíná to vždycky stejně. Liší se to pouze tím jakou rychlostí se dotyčný k nabídce sňatku dostane a taky tím jak celá situace končí. Někdy mým pobavením, někdy tím, že se dotyčný urazí a někdy to má celé konec téměř tragický.

Posledni komentare
25.10.2010 07:37:41: Koukam, ze je to pravy opak jak u nas. Tu se vetsina kluku krouti, aby hlavu do chomoutu strkat nemu...

Little bits and pieces about the things in Nigeria, those keep me wondering every day. Fascinating everyday impressions to think and laugh about. Funny and interesting short stories.

1  
2  
3