GLEN Lagos Nigérie 2010

* * * * * * * * * * * * povídání a fotky z tříměsíční GLEN stáže v Lagosu * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * stories and pictures from a three-month internship in Lagos * * * * * * * *

Stáž / Internship

Mezinárodní den Freestyle fotbalu

Od rána prší, skutečný tropický slejvák. Na hřišti se dělají obrovské kaluže. U stanu pod kterým sedím je potřeba co chvíli vylít ze střechy vodu. Sponzoři, účinkující i návštěvníci jsou v nedohlednu. Je tu jen pár dobrovolníků a pod stříškou si své vybalení rozbaluje dýdžej. Vypadá to, že déšť nikdy nepřestane. Počasí nám naprosto pokazilo plány. Je 4.září, přesně 12:00 a naše velká akce k mezinárodnímu dni Freestyle fotbalu, kterou jsme připravovali poslední dva týdny, měla právě začít.

V tento den a tuto hodinu se v 65 zemích světa představuje Freestyle fotbal. Cílem je ukázat celému světu krásu tohoto sportu a jak jednoduché je pro kohokoliv zapojit se. Pro Search and Groom je to nová možnost jak se dostat do médií a získat nové sponzory. Protože je naše organizace naprosto bez peněz, organizujeme nakonec celou akci s nulovým rozpočtem. Organizaci zajišťujeme my společně s dobrovolníky. Dýdžej, moderátoři i vystupující mladí zpěváci a Freestyle fotbalisté jsou přátelé a známí ochotní předvést své umění zdarma pod příslibem daleko větší a bohatě sponzorované akce v příštích letech.

 

Se sháněním sponzorů to není jednoduché. „Nemůžeme nějak pomoct?“ ptáme se našeho šéfa. „Třeba zajít do nějakých firem a představit náš projekt?“ Yomi nás uvádí do nigerijské reality a vysvětluje, že tady to takhle prostě nefunguje. „Pokud neznáš aspoň vrátného v té firmě, kde chceš žádat, tak máš smůlu. Nemůžeš jenom tak přijít s tím, že chceš aby si poslechli tvůj projekt. Tady je všechno o tom, že znáš někoho, kdo zná někoho, kdo zná někoho kdo s tím může třeba i něco udělat.“

 

Máme s Helen na starosti sestavit program celé akce a vymyslet pravidla pro Freestyle soutěže. Taky vytváříme pozvánky na facebooku i na rozeslání emailem. Shánění sponzorů, diváků a účinkujících mají na starosti naši kolegové. Jednoho zpěváka s přezdívkou Superman jsem objevily, když se s námi dal z ničeho nic do řeči v internetové kavárně. Nabízel nám , že můžeme hrát v jeho videoklipu ženy, které on, akční hrdina zachrání z rukou únosců. Nejprve jsme nevěřily, že přijde, ale byl vynikající a stal se jednou z hvězd programu. Den před akcí projíždíme nanečisto přímo na místě celý program tak, aby další den vše klapalo.

 

Díky lijáku neklape a já mám chuť se na celý slavný Freestyle den vykašlat. Čekáme na zázrak. Po hřišti pobíhají děti a snaží se z něj pomocí smetáků a misek zamést vodu. Sponzoři z Red Bullu a z Telkkom Multi-Links sedí ve svých autíčkách a čekají. Pomalu se trousí umělci, fotbalisté a děti. Kolem druhé se déšť konečně mírní a najednou ráz na ráz z ničeho nic začínáme.

 

Já a Helen zajišťujeme, aby  program běžel jako na drátcích. Aby byli nachystaní správní zpěváci, soutěžící a spíkři, aby moderátoři věděli kdo bude další na scéně. S programem v ruce běháme od jednoho člověka k druhému. Zpočátku zmatek, ale rychle se všechno zajíždí do těch správných kolejích a náš Freestyle den má vynikající atmosféru. Televize natáčí, soutěžící balancují s míčem na hlavě, sponzoři rozdávají trička, kšiltovky a povzbuzující drinky. Mladí tanečníci předvádí úžasné kreace, nadějní zpěváci sklízejí veliký aplaus a krátká fotbalová aktivita přibližuje problematiku AIDS.

 

Jsem nadšená a nechápu jak se to mohlo takhle úžasně povést. Vždyť ještě před pár hodinami to vypadalo na naprostou katastrofu. Předáváme ceny vítězům a účinkujícím, vystupují poslední zpěváci, pózujeme před fotoaparáty a nakonec všichni tančíme uprostřed hřiště. Nádherná akce a nádherný den. „Nikdo nebude věřit, že jsme něco takového dokázali vytvořit s nulovým rozpočtem,“ má radost Yomi. „Počkej příští rok, co dokážeme, až se sponzoři najdou, to bude teprve něco!“

Žádné komentáře