GLEN Lagos Nigérie 2010

* * * * * * * * * * * * povídání a fotky z tříměsíční GLEN stáže v Lagosu * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * stories and pictures from a three-month internship in Lagos * * * * * * * *

Stáž / Internship

Plné pracovní nasazení

“A co že to tam v té Nigérii vlastně budeš dělat?” ptali se mě kamarádi a rodiče před, odletem. „Nevím,“ odpovídala jsem většinou, „prostě asi pomáhat co bude zrovna potřeba.“ Věděla jsem sice přibližnou náplň projektu, ale jaká bude realita jsem si představit nedokázala.

Dnes končí můj druhý pracovní týden tady v Search and Groom a má představa je daleko jasnější. Naším prvním úkolem bylo připravit program pro děti od osmi do patnácti let na týdenní příměstský tábor. Očekáváme, že přijde přes sto dětí a pomáhat zvládat nám je budou místní dobrovolníci. V pondělí začne první turnus tábora u nás v Ikeji, v příštích týdnech stejný program zrealizujeme v komunitních centrech v dalších čtvrtích Lagosu.

Zpočátku to byl dost velký stres. Měly jsme před sebou dva týdny na přípravu programu pro děti, o kterých nic nevíme. Připadalo mi, že to nemůžeme zvládnout. Den za dnem jsme trávily v kanceláři a vymýšlely, hledaly na internetu když šla elektřina a dumaly s tužkou v zubech nad kusem papíru když proud nebyl. Den ode dne se před námi rýsovala jasnější forma a přicházely nové nápady.

Motto našeho tábora zní „Jeden za všechny, všichni za jednoho!“ Je to trochu klišé, ale vystihuje myšlenku, kterou chceme předat dál. Chceme dětem prostřednictví programu ukázat, že každé z nich je jedinečné a má nějaké schopnosti a dovednosti. A pokud je spojí s tím, co znají a umí ostatní, mohou společně dokázat velké věci. „Jen společně můžeme změnit svět tak, aby byl lepším místem pro všechny,“ tak zní obšírnější vysvětlení našeho motta.

Připravily jsme nejrůznější hry, budeme vyrábět z odpadků, trénovat fotbal, soutěžit na olympijských hrách, natáčet krátká videa, učit se jeden od druhého a hlavně užijeme si spoustu legrace. I pokud by zábava byla to jediné, co náš program dětem přinese, má to smysl. V ideálním případě si z něj všichni zúčastnění odnesou daleko víc – děti, my i dobrovolníci.

Představu máme celkem jasnou, ale počítáme s tím, že realita bude jiná. Jako dnešní úvodní setkání s dobrovolníky. Chtěly jsme jim přestavit náš program a vysvětlit, co od nich budeme očekávat. Naplánované bylo na deset a v jedenáct se konečně skoro všichni sešli. Říká se tomu africký čas a znamená to, že na všechno je času dost. A tak na všechno počítáme s časovou rezervu a jsme zvědavé jak to celé dopadne. A vy se to brzo dozvíte!

Žádné komentáře